Jag har grälla yllesockor, ljusgrå mjukisbyxor och leopardmönstrad överdel. Håret är uppsatt i en slarvig knut mitt på huvudet (osannolikt osmickrande på mig) och jag är så där oskönt ultraröd i ansiktet som man kan vara efter första länken efter en alldeles för lång paus.
Allt ovan = jag är inte speciellt snygg.
Men han ser inte det.
– Du är nog het, säger han när vi möts i hallen mellan diskmaskin och/eller tvättmaskin och den där förhatliga evigt pågående leksaksupplockningen.
Tänk att han ser det – för blotta ögat är det ytterst osynligt. Tänk att han säger det – många skulle ju inte.
Om jag skulle tro på något konstruktivt i att säga saker som Find someone who looks at you the way… skulle jag säga att hans blick på mig är en vinnare.
Att han är min är i sanning en av mitt livs i särklass största gåvor – och jag fick ändå en hel del. Han är nog het.
Blick: min man Fredrik Kass
Bilder: min syster Matilda Audas Björkholm