Fredrik Backman hade skrivit tre böcker. Alla har fått mig att skratta högt. Alla har fått mig att gråta. Så när det gick att förhandsbeställa hans fjärde bok så förhandsbeställde jag. Förstås. Trots att jag inte känner honom och trots att vi ju egentligen har alldeles för många böcker redan med tanke på att vi inte bor i ett palats. Vi kan kalla denna fjärde bok för ännu ett undantag från regeln att inte köpa böcker.
Efter ungefär fyrtio sidor kan jag ana att jag inte kommer att bli besviken. Fredrik Backman verkar ha gjort det igen. Det här är ett undantag jag inte kommer att ångra.
Jag har också beställt hans böcker nu och väntar på att få börja läsa dem. 🙂
Jag är nästan avundsjuk på dig som har böckerna framför dig. Tomheten i lördags när jag läste ut boken om Britt-Mari var inte att leka med.
Det värsta är ju när man läst klart en riktigt bra bok, den där tomheten! Hoppas du hittar något nytt att läsa snart. På mitt bord finns t.ex. förr eller senare exploderar jag, har du läst den?
Ja, det har jag. Tyckte om den. Men lika berörd som av Backmans böcker blev jag faktiskt inte. Det säger troligtvis mera om mig än om böckerna. Har du flera tips?
Okej. Nå på samma gång som jag köpte böckerna av Backman passade jag på att köpa Livet efter dig skriven av Jojo Moyes. Har annars läst så väldigt lite i sommar så jag har dåligt med tips.
Också den har jag läst! Vi verkar dras till samma böcker, du och jag.
Det verkar så. 🙂 Dela gärna med dig av fler boktips i bloggen så vet jag vad jag skall läsa.