Linn och Sami

Även om jag verkligen och varmt uppskattar Linns engagemang i min gissningslek gällande antalet älgar i vårt land så känner jag att hennes och Samis gissning lite grann förstörde mitt eget roliga. Observera kursiveringen i meningen ovan.

Som vi vet jobbar Sami som polis och nu utgår jag från att han därför är en väldigt skicklig älggissare. Jag antar att han på rak arm kan säga ungefär eller rentav precis hur många mera och mindre olyckliga bilförare som kör in i älgar årligen och att en sådan siffra underlättar gissningsarbetet betydligt. Jag antar alltså att deras gissning är väldigt nära sanningen. Och eftersom mitt eget älgsjälvförtroende är något lågt vet jag inte om jag vågar mig på en gissning som ligger väldigt långt från den som Linn och Sami gjorde.

Återkommer.

2 reaktioner på ”Linn och Sami

  1. Haha, jag tror nog bara att han drog det ur hatten så där huxflux. Tror dessutom han sa femtiotusen, så sa jag ”neeeeeeeeee, inte sååå många” på rikssvenska.

    Väntar ivrigt på svar.

Lämna en kommentar