Mitt livs kortaste och snabbaste

Tre blogginlägg har jag skrivit i april. Och egentligen känns det helt rimligt, för det är väl tre dagar sedan april började?

Jag har sagt det många gånger och tänkt det ännu fler; det här har varit mitt livs kortaste och snabbaste år. Och mitt år pågår ju från augusti till maj.

Det här har jag inte sagt men nog tänkt; det har varit ett av mitt livs bästa år också. Roligt, givande, meningsfullt och utmanande. Så där som jag allra helst vill ha det.

Den här veckan var kort som en förmiddag. Men en förmiddag som innehöll nästan allt och då kommet helgen onekligen lätt lämpligt redan vid lunch.

Ikväll har jag myst med Hilde och Masked singer. Att välja och tycka sig hinna se på ett halvbra tv-program för att en helljuvlig dotter önskar ens sällskap = ledighet för mig.

Det har som sagt gått rätt snabbt och snurrat lite väl hårt. Men inte något enda skulle jag välja bort.

Lämna en kommentar