Sju år

Vi har räknat ner länge. Lite grann redan vid nitto dagar kvar och så gott som dagligen sedan det var 46 dagar kvar. Idag var dagen äntligen äntligen här. Hilde Nora Birgitta fyller sju år.

Vi föräldrar tycker ju alltid att våra barn är helt fantastiska, men den här sjuåriga versionen av vår Hilde är verkligen helt fantastisk. Hon är kreativ och rolig och på så många sätt en stor människa.

Aldrig vill jag glömma hur mycket hon tyckte om människorna i hennes liv när hon var sju. Hon tycker om alla och hon utgår från att alla tycker om henne. Kanske det just därför är lätt att våga tycka om och våga visa att man gör det. Tänk att få leva så; i tro på att de du möter kommer att ta emot dig.

Jag är så tacksam för att hon får leva så. För att de/ni som finns i hennes liv bara förstärkt den bilden.

Men mest tacksam är jag för att jag får vara hennes mamma. Vilken gåva det är.

Lämna en kommentar