Suget

Det har gått snart fem månader sedan jag senast köpte ett klädesplagg åtmig själv. Nästan alltid har min shoppingstrejk gått väldigt bra. Men när jag fick hullut päivät-katalogen förra veckan vågade jag knappt öppna. Frestelsen skulle bli för stor. Tidlösa klassiker av hyfsat bra kvalitet till underpris… Sådant går jag ju igång på. Frestelsen skulle bli för stor.

Men jag öppnade. Bläddrade igenom. Och var inte frestad alls. Så nu undrar jag (och ja, du får gärna svara): är det här ett riktigt svagt hullut-år eller är det strejken som redan fått suget att försvinna?

6 reaktioner på ”Suget

  1. Jag tror det är strejken som biter! Kände också av den där totalt ofrestade tillståndet när jag shoppingfastat i några månader. All reklam blev meningslös, den angick inte mig. Hoppas det håller i sig! (Har inte helt hållit i sig för mig sedan shoppingfasteåret tog slut.)

    • Exakt! Den angår inte mig. Till och med att gå förbi skyltfönster känns ointressant när man vet att frukten där är förbjuden. Vad hände sedan då? Efter året?

Lämna en kommentar