Ni

Alltså ni. Era kommentarer är helt fantastiska. Ni säger så fina saker till mig att jag vill trycka era ord på en illasittande t-shirt och göra reklam för er alla. Det finns onekligen de som gör allt annat än näthatar. Ni nätälskar. Tack för er!

Samtidigt bli jag ledsen över det faktum att så många antyder att svårigheter med mammarollen är något som det talas för lite om. Om du precis just nu har det svårt – lova mig och dig själv att du talar med någon. Det där med att delade bördor är halva bördor stämmer faktiskt. Delat mörker är mindre kompakt. Delad sorg är hälften av tårarna. Prova. Må ni alla ha människor i er omgivning som ni vågar dela också det svåra och tunga med.

Jag tittade egentligen in för att skriva ett småbittert inlägg om motsträviga barn och en uppskjuten springtur som därmed blev en springtur i spöregn men ni fick mig på andra tankar. Bättre tankar.

Lämna en kommentar