Vad vi gjorde tredje advent

20121216-204153.jpg

Vi var på gudstjänst. Men den uppmärksamma läsaren noterar naturligtvis att bilden omöjligtvis kan vara tagen på dagens gudstjänst, vilket den inte heller är.

20121216-204211.jpg

Vi städade ett rum. Och jag inser att det ser ut som om vi inte gjort det sedan… vi flyttade hit för två år sedan. Men vi städade faktiskt ganska grundligt så sent som i onsdags. Trots det är råddet så påtagligt att man knappt får syn på de två barn som finns i rummet. Att den ena som vanligt bär luciaklänning är det enda som avslöjar henne. Du som vet hur man får en lekglad fyraåring att hålla ordning i sitt rum – hosta till och avslöja din hemlighet.

20121216-204223.jpg

Vi (jag egentligen, men jag skriver vi för symmetrins skull) hade en frisyr som jag aldrig förr haft.

20121216-204233.jpg

Vi hämtade granen från källarförrådet, byggde ihop den och klädde den.

20121216-204244.jpg

Vi (igen bara jag) bakade pepparkakor. Jag stod ut eftersom jag kom ihåg det där med att ingenting roligt händer efter femtio pepparkakor. Ingrid verkar ha gått in för linjen att ingenting roligt händer före man får äta pepparkakorna.

2 reaktioner på ”Vad vi gjorde tredje advent

  1. Ingrids linje är i alla fall bättre än min en jul när jag var barn: det enda roliga är att äta pepparkaksdegen. Och sen mådde jag därefter och kunde inte äta pepparkaksdeg på flera år.

    • Hon verkar nyktert helt ointresserad av pepparkaksdeg. Jag gav henne en liten, liten bit som efterrätt. Hon ville inte ha den. Däremot tycker hon väldigt mycket om gräddade pepparkakor. Helst med glasyr på.

Lämna en kommentar