Min nya vän

Om jag skulle plocka fram min dramatiska ådra här och nu skulle jag säga att jag fick en ny vän i dag medan ni andra åt lunch. Men vän är ganska mycket sagt när man har mött en människa för första gången. Visst har jag träffat henne förr, men inte direkt mött henne förr. Och om jag har blivit imponerad när jag träffat så är det ingenting i jämförelse med vad jag blev när jag väl mötte. Jag kunde räkna upp smickrande adjektiv resten av kvällen (dels för att det finns mycket att säga och dels för att jag kan många ord), men jag ska hellre säga dem direkt åt henne själv. För hon förtjänar att få höra dem.

 

Den kvinna som jag tror att kommer att bli min vän har redan lärt mig en viktig sak: att framföra kritik inom hemmets väggar med sång. I egenskap av prästfamilj gör vi det ibland med liturgisk sång.

 

Var det inte jag som senast i går i just det här forumet antydde att det finns något underbart med nya relationer. Och så fick jag en till bara så där. Som på posten.

0 reaktioner på ”Min nya vän

  1. Nu lockade du nog fram ett skratt i mig, med att helt coolt skriva att du och din man framför kritik åt varandra med liturgisk sång. Det var redan roligt när Peppe införde kritik-sång, men du gjorde det snäppet bättre. Tummen upp!

    • Tack för dina uppmuntrande ord! Det gläder mig att du inser det fina i kritik i liturgisk tappning. Det har onekligen sin charm.

  2. Ååh, och jag väntar på den dagen då Ingrid i sitt tonårstrots (hon kommer ju givetvis alltid att vara snäll och vän, men om) kommer framföra klagomål om för tidiga hemkomsttider med en liturgisk sång. Heh, vilken syn 🙂

Lämna en kommentar